Kratko izvješće o 16. Državnom stručnom skupu za nastavnike povijesti na temu Domovinski rat, Vinkovci, 3. – 4. travnja 2024.
Prošlo je godinu dana od kada je, 12., 13. i 14. travnja 2023., u Dubrovniku održan Državni stručni skup na temu: „Južno bojište – deblokada Dubrovnika i oslobađanje juga Republike Hrvatske“, u sklopu kojega je organizirano razgledavanje Dubrovnika i Muzeja Domovinskog rata na Srđu, te posjet hrvatskom „Domu kulture Josip Marković“ u Donjoj Lastvi kraj Tivta, kao i obilazak Kotora, Perasta i Gospe od Škrpjela.
Sukladno tradiciji, i ove je godine u travnju, 3. i 4., u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje i Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, u Vinkovcima održan Državni stručni skup za nastavnice i nastavnike povijesti, na temu „Oklopništvo hrvatskih snaga u Domovinskom ratu“.
Skup je organiziran uz pomoć Vukovarsko-srijemske županije (župan Damir Dekanić) i Osječko-baranjske županije (župan Mato Lukić) te grada Vinkovaca (gradonačelnik Ivan Bosančić), uz suradnju sa županijskim i gradskim upravama, te Turističkim zajednicama i muzejskim ustanovama na tom području. Svečano otvaranje skupa uveličala je glazbena škola Josip Runjanin iz Vinkovaca, odnosno Petra Marković, koja je otpjevala hrvatsku himnu „Lijepa naša Domovino“ i Nikolina Tomić, koja je himnu odsvirala na klaviru.
U pozdravnom govoru, ravnatelj HMDCDR-a prof. dr. sc. Ante Nazor zahvalio je svim predavačima što su pristali svoja znanja i sjećanja na događaje u kojima su sudjelovali podijeliti s nastavnicama i nastavnicima povijesti. Istodobno je zahvalio svim hrvatskim braniteljima i veteranima Domovinskog rata na izvojevanoj slobodi. Kolegicama i kolegama zbog kojih je ovaj skup organiziran, poželio je da se ugodno osjećaju u prelijepoj hrvatskoj Slavoniji i da se svojim obiteljima vratite bogatiji novim spoznajama o Domovinskom ratu. Posebno je pozdravio i zahvalio na dolasku kolegama iz BiH, istaknuvši da „živimo u dvije međunarodno priznate države, no s ponosom ističemo da smo jedan narod, da govorimo istim, hrvatskim, jezikom i da nam je povijest zajednička, te da su Hrvati u BiH autohton i konstitutivan narod, koji ima pravo biti ravnopravan s ostala dva konstitutivna naroda u BiH“.
Na otvaranju skupa prezentirana je snimka znamenitoga govora fra Ignacija Vugdelije na sprovodu junaka Domovinskog rata, poznatog zapovjednika oklopništva 4. gbr, general bojnika Andrije Matijaša Pauka, koji je poginuo na samom kraju rata – 9. listopada 1995. u selu Podrašnica kod Mrkonjić grada. Sadržaj toga govora više je nego primjeren temi ovoga skupa jer je posvećen junaku Domovinskog rata, jednom od onih „od Boga poslanima koji su vodili narod prema budućnosti, prema sreći“. Riječi fra Ignacija Vugdelije, posvećene Andriji Matijašu Pauku, ali i svim poginulim hrvatskim braniteljima, aktualne su i danas. Važno je prenijeti ih našoj djeci.
Cilj prezentiranja teme „Oklopništvo hrvatskih snaga u Domovinskom ratu“ bio je upoznati nastavnice i nastavnike s temeljnim podacima o oklopnim snagama i njihovoj uporabi u Domovinskom ratu, no više od podataka o uporabi oklopnih snaga želja je bila čuti osobna iskustva i sjećanja ljudi koji su u Domovinskom ratu bili tenkisti te osjetiti kako je to bilo biti tenkist u Domovinskom ratu. O tome su govorili tenkisti iz gotovo svih gardijskih brigada HV-a te predstavnici dvije lokalne brigade i prvi ratni načelnik oklopno-mehaniziranih postrojbi u Glavnom stožeru Hrvatskog vijeća obrane.
O oklopništvu i svojem sudjelovanju u oklopnim postrojbama hrvatskih snaga, te o uporabi oklopništva u operacijama govorili su:
puk. Željko Petko – dozapovjednik oklopne bojne 4. gbr
boj. Ilija Vučemilović Šimunović – zapovj. voda oklopne satnije 1. gbr i načelnik oklopništva 1. gbr;
puk. Nenad Žure – zapovjednik oklopne bojne 4. gbr;
boj. Milan Genda – načelnik oklopništva u 9. gbr;
puk. Boris Jacović – zapovjednik 1. bojne 2. gbr Crnih mambi;
puk. Anto Andrijanić – zapovjednik oklopne bojne 3. gbr;
brig. Branko Cindrić – zapovjednik oklopno-mehanizirane bojne 108. brig. HV i zapovjednik oklopne bojne 3. gbr;
Ivica Jelečević–1. zap. okl. boj 5.gbr i 1. načelnik okl.-meh. postrojbi u GSHVO;
boj. Zdravko Nikolić – zapovjednik oklopne satnije 109. brigade HV.;
S obzirom na planiranu terensku nastavu u Parku prirode Kopački rit, o ratnim događajima na području Baranje 1991., s posebnim osvrtom na akciju Đavolja greda u prosincu 1991., govorio je brig. Stjepan Šašlin – zapovjednik 1. bojne 135. brigade HV.
U popodnevnom dijelu prvoga dana skupa, uz suradnju i pomoć ravnatelja Ive Bašića, organizirana je terenska nastava u Parku prirode Kopački rit i dvorcu Tikveš, te u osječkoj Tvrđi, uz pomoć Turističke zajednice Osječko-baranjske županije.
Drugoga dana skupa o ratnim štetama na području grada Vinkovaca i osječke tvrđe, te o dokumentima o oklopništvu srpskih snaga govorili su znanstvenici iz HMDCDR-a:
doc. dr. sc. Ana Holjevac Tuković – voditelj. Odjela za arhiv. gradivo iz DR;
doc. dr. sc. Julija Barunčić Pletikosić – voditeljica Odjela za znanstveno istraživanje DR;
prof. dr. sc. Ante Nazor – ravnatelj.
Kao i svake godine, na skupu su prezentirani „Primjeri dobre prakse“, s iskustvima iz nastave o Domovinskom ratu u školama, koje su pripremile nastavnice: dr. sc. Duša Šarunić iz OŠ Pušća, Ružica Cigula iz OŠ Ksavera Šandora Gjalskog u Zaboku, te Gabriela Poslon, Jelica Kordić i Ksenija Kesegi-Krstin iz Ugostiteljsko-turističke škole u Osijeku. Moderator skupa bio je Franjo Čičak – savjetnik za povijest AZOO u mirovini.